Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı

0
495

Kutlu Doğum Haftası Hakkında Yazı, Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı

KUTLU DOĞUM HAFTASI

(14- 20 Nisan)

Peygamberimizin doğduğu geceye “Kutlu Doğum” denir ve bu doğuma denk gelen geceye de “mevlid” gecesi adı verilir. Pey­gamberimizin doğumunu ve hayatını anlatan eserler de mevlid di­ye adlandırılır.

Mevlid kandili kutlamaları, Anadolu Türk beylikleri zamanında başlamış ve günümüze kadar gelmiştir.

Peygamberimizin doğum yıldönümüne isabet eden haftaya “Kutlu Doğum Haftası” denildiğini belirtmiştik; bu hafta hicri takvime göre belirlenmektedir. Kutlu Doğum Haftası ülkemizde 1989′dan bu yana kutlanmaktadır. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı değil, ülke­mizdeki birçok sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla birçok etkinlik gerçekleştirmektedir.

Kutlu Doğum Haftasının Kutlanma Amacı Nedir

Mevlidi, Türk kültürünün sağlam bir dayanağı, halkımızı birlik ve bütünlük içinde umutlu geleceğe intikal ettirecek sağlam bir gelenektir. Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle tertip edilen programlar belirlenirken gözetilen amaç hep bu olmuştur.

Takipçisi olduğumuz geleneğin kudreti ve bunun hâlâ ulusumuzun gönlünde capcanlı yaşaması, istikbâl için bizlere umut vermektedir. Asırlardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır, sağduyuludur, dinî inançlarını bir çatışma mevzusu değil, barış ve huzurun simgesi olarak görmektedir.

Mevlid’le anlamını bulan kültür ortamı, bu geleneğin devam eden parçasıdır. 1989 yılından beri düzenlediğimiz programlardan devşirdiğimiz düşünce ve kültür iklimi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın doğru bir yolda olduğunu göstermektedir. Bilinmelidir ki, insanlık için en güzel yol gösterici; bütün güzellikleri kendisinde toplayan ve güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz. Peygamber, örnek ise Peygamberimizin insanlığa sunduğu örnektir. Çünkü O, tam bir isyan ve karışıklık ortamında, insanlık için bir güneş olmuş, çirkinlikleri güzelliklere döndürmüştür. İnsanoğlu O’nun getirdiği yüce değerler ve ilkeler doğrultusunda büyük uygarlıklar kurmuş, yitirilen haklarına kavuşmuş, fıtratında mevcut olan yüce değerlerin farkına varmış, kadın erkek Allah’ın ve toplumun huzurunda eşit olmanın mutluluğunu tatmıştır.

İslam uygarlığı Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan, global ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine kurulmuştur. Zira İslam Medeniyetinin esası, İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine tesis etmiş olduğundan, ilmi ve irfanı öğretmiş, zulmü ve zoru men ederek, haksızlıklara karşı koymayı amaç edinmiştir. Şu nokta bir hakikattir ki Cenab-ı Hak, insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde, insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk ilkelerine bağlamıştır. Arif ve Kamil bir insan, bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir şekilde yerine getiren kişidir. İşte Hz. Muhammed, bunu sağlamış ve bize örnek olmuş bir insandır.

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazılarınızı Sizler de Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …


Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bir önceki haberimiz olan Euphronios Kimdir başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER