Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Gıda Mühendisleri:Gıda Denetimlerini Gıda Mühendisleri Yapmalı

............ | 14 Ağustos 2012 | Genel

Gıda Mühendisleri:Gıda Denetimlerini Gıda Mühendisleri Yapmalı


Gıda Mühendisleri; gıda denetimlerinin, başka branştan kişiler tarafından yapılmasından şikayetçi. Bu durumun ülke açısından sağlık bozucu bir konu olduğunu söyleyen Gıda mühendisleri, gıda denetimlerini gerçekleştirmek için 3000 atama bekliyor.

“Dünyada ve ülkemizde beslenme alışkanlıkları, gıdaların yapısı ve tüketim şekilleri gün geçtikçe değişim göstermektedir.Gıda sektöründe meydana gelen bu değişimler ve değişen tüketim alışkanlıkları özellikle sağlık sektörünü doğrudan etkilemektedir. Katkı maddeleri ile hazırlanan gıdalar özellikle çocuklara, doğru hazırlanmayan gıdalar ve fastfood gibi pratik yeme alışkanlıkları ise artan iş hayatından dolayı genç ve yaşlılara cazip gelmektedir.        
Fakat bu gıdaların üretimi,sunumu ve satışı esnasında yapılması gereken denetimlerin bu işin eğitimini almış meslek grubu olan Gıda Mühendisleri tarafından yapılmaması, bu mühim konunun ziraat mühendisi ve veterinerlik gibi diğer meslek gruplarıyla ikame edilmeye çalışılması sağlıksız ve niteliksiz gıda üretimini artırmaktadır .Sağlıksız gıda tüketimi de obezite,kanser,kalp-damar ve şeker hastalıkları gibi hastalıkların ülkemizde hızla artmasına neden olmaktadır, özellikle artan kanser vakalarında sigaradan sonra en büyük etkenin sağlıksız gıdalar olduğu bilimsel araştırmalarda görülmektedir. Kanserle mücadele derneğinin verilerine göre 2030 yılında 1.5 milyon kişinin kansere yakalanacağı tahmin edilmektedir .Kanserle mücadele için devletimiz her yıl 2.3 milyar EURO para ,obezite için ise yaklaşık 2.2 milyar EURO para harcamakta,sadece gıda zehirlenmesi vakalarından yılda 60 kişi hayatını kaybetmektedir.Ayrıca yılda 10 milyon civarı gıda zehirlenmesi vakası yaşanmaktadır, bu vakalarda uygulanan antibiyotik tedavileri vs gibi sağlık masraflarıda düşünüldüğünde ülke ekonomisi ciddi anlamda zarar görmektedir. 
Niteliksiz Ve Sağlıksız Gıdaların Neden Olduğu bu durumun büyük ölçüde önlenmesi kamu gücüyle yapılacak olan denetimlere bağlıdır.2011 YILI İTİBARİYLE GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDA 4600 DENETMEN BULUNMAKTA BU DENETMENLERİN SADECE 5’TE 1’İNİ GIDA MÜHENDİSLERİ OLUŞTURMAKTADIR. DENETİMLERİ SADECE GIDA MÜHENDİSLERİ GERÇEKLEŞTİRMELİ, BU KONU DİĞER MESLEK GRUPLARI,KISA KURS VE EĞİTİMLERLE İKAME EDİLMEMELİDİR.Bu SEBEPLE GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINA ilk aşamada 3000 GIDA MÜHENDİSİ alımı yapılarak, GIDA DENETİMLERİ GIDA MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR.Sağlıksız gıdalar sebebiyle oluşan bir çok olumsuz durum asgari düzeye indirilmeli, ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlanmalıdır. 
Gıda mühendisleri olarak desteğinizi bekliyoruz. 
Lütfen yaşananlara duyarsız kalmayalım.”

egitimajansi.com


903 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Gıda Mühendisleri:Gıda Denetimlerini Gıda Mühendisleri Yapmalı için 1 yorum

  1. Uğur Sini diyor ki:

    Baştan aşağıya çok seviyesiz bir makale: diğer meslek gruplarına saygısızlık içeren, hiçbir geçerli sebep gösterilemeden yetki istenen vs. vs.

Facebook

Ping your blog, website, or RSS feed for Free