Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Fosforun Özellikleri

| 27 Temmuz 2013 | Genel

Fosforun Özellikleri

Fosfor elementinin özellikleri, fosforun özellikleri hakkında bilgi

FOSFOR (Kimya)

Sembolü P, atom numarası 15 atom ağırlığı 3l’dir Çok aktif olduğu için tabiatta element halinde bulunmaz. En çok rastla­nan bileşikleri Ca5 (Po4), Cl apatit ve Ca3 (P04) 2 fosforittir. Fosfor idrardan elde edilerek keşfedildi. Fosforit SiOg ve C (kö­mür) ile özel fırınlarda tepkimeye sokula­rak elde edilir. Fosforun üç allatrop şekli vardır. Bunlar beyaz fosfor (P4) kırmızı fos­for (P2) ve metalik fosfordur. Fosfor ışık saçan demektir.

Beyaz fosfor karanlıkta ışıldadığı için bu elemente fosfor adı verilmiştir. Beyaz fosfor adı sıcaklıkta bile yavaş yavaş bu­harlaşır. Buharı yavaş yanmayla P203′e dönüşür. Bu da ışık enerjisi salıverir. Be­yaz fosfor çok tehlikelidir. Ancak su altında saklanabilir. Yine su altında demir maşayla tutularak kesilir.

Beyaz fosfor zehirlidir. Vücut yağların­da erir, sinir sistemine ulaşır. 0.2 gramı öl­dürücüdür. Elle tutulmaz. Deriye dokunur­sa tehlikeli yaralar açar. Bir kaza olursa dokunduğu yer karbon sülfür, benzer, ben­zin veya alkolle yıkanmalıdır.

Kırmızı fosforun özellikleri beyaz fosfo­ra benzemez. Adi sıcaklıkta dayanıklıdır. Su altında saklanmaz. Karanlıkta ışılda­maz. Zehirli değildir. Kırmızı fosfor, özellik­le kibrit yapımında kullanılır.

Bütün canlılarda önemli miktarda fos­for bileşikleri vardır. Kemiklerin % 68′i trikalsiyum fosfattır. Kemik külünde bu oran % 83′ü bulur. Bazı bitkisel ve hayvansal hücrelerde fosfatlı proteinler bulunur. Sinir hücresi proteini kazein, yumurta sarısı, ba­lık etinde önemli miktarda fosfor vardır. İn­san vücudundan dışarı atılan maddelerden günde 2 gram fosfor elde edilebilir. Bitkiler fosforu topraktaki fosfatlardan veya fosfatlı gübrelerden alır. Hayvanlar fosfor bileşik­lerini bitkilerden sağlar.

 Fosforun Özellikleri


Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

184 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Facebook

EN SON HABERLER

Ping your blog, website, or RSS feed for Free