Fen ve Anadolu Liseleri Boş Kontenjanları

0
1650

SBS yerleştirme ve yedek yerleştirme işlemleri de sona erdi. Ancak binlerce kontenjan yine boş kaldı. Hem de en iyi okullarda. Hem de kapıda yüz binlerce öğrenci beklerken.Hem de o okullara girenlerden çok daha fazla puanı olanlar varken. Anadolu liseleri ve fen liselerinde binlerce kontenjan şu anda boşta kaldı. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığının yerleştirme işlemlerindeki bu hatasını telafi etmesi bakımından boş kalan bu kontenjanlara tekrar yerleştirme yapması gerekir. Gördüğümüz manzara pek de iç açıcı değil. Yüksek puanlı binlerce öğrenci yerleşemezken bu kadar kontenjanın boş kalması akıl kârı değildir.

MEB umarız bu hatasını en kısa zamanda telafi eder ve bu boş kontenjanları doldurur. Eğitim yazarı Sayın Abbas Güçlü’ye gelen sitem dolu e-maillerde durum daha net ortaya çıkıyor. İşte 14 Eylül 2012 tarihi itibariyle Fen Liseleri boş kalan kontenjanlar ile Anadolu liseleri boş kalan kontenjanlar sayısı ile velilerin sitemleri :

İşte bazı okullardaki boş kontenjanlardan bazıları:

 

Cağaloğlu Anadolu Lisesi              27

İstanbul Lisesi   4

Galatasaray Lisesi            Doldu

Nişantaşı Anadolu Lisesi               40

Ankara Atatürk Lisesi     2

Haydarpaşa Lisesi            24

Beyoğlu Anadolu Lisesi 11

Kabataş Erkek Lisesi (İng.)           22

Kabataş Erkek Lisesi (Alm.)         12

Bahçelievler Anadolu Lisesi        2

Beşiktaş Anadolu Lisesi 47

Şehremini Anadolu Lisesi            14

İzmir Atatürk Lisesi         1

Bornova Suphi Koyuncuoğlu A.L.             19

Bornova Anadolu Lisesi                (İng.)     10

Bornova Anadolu Lisesi                (Frans.)                6

Bornova Anadolu Lisesi                (Alm.)   12

Yunus Emre Anadolu Lisesi (Alm.)           9

Yunus Emre Anadolu Lisesi (İng.)             2

Cihat Kora Anadolu Lisesi            15

Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi      12

 

***

Velilerin isyanı

Sayın Abbas Güçlü,

 

Dünkü yazınızda da belirttiğiniz gibi, MEB boş kalan kontenjanların ne olacağına dair bir açıklama yapmadan bu akşam saat 19.00 itibariyle yedek yerleştirme linkini kapattı. Saat 18.00’de kızımın tercih listesinde olduğu için görebildiğimiz okulların boş kontenjanlarını not aldım ve size aşağıda gönderiyorum. Bu okullar, Türkiye genelinde en üst sıradaki 6 Anadolu Lisesi. Pek çok öğrenci bu okullara girebilmek için ciddi emek harcadı, çocukluklarının en güzel üç senesini yaşayamadılar. Ama bu okullarda ne yazık ki hayret verici sayıda boş kontenjan var.

 

İstanbul Lisesi: 4

Kabataş Erkek Lisesi (İngilizce): 22

Kabataş Erkek Lisesi (Almanca): 12 (Okulun %20’si boş)

Kadıköy Anadolu Lisesi: 32

Hüseyin Avni Sözen: 21

Burak Bora: 36

 

Bu durum yedek yerleştirme sisteminin yavaş işleyişinden ve süresinin kısa olmasından kaynaklandı. Açıklandığı günden sonra 3 gün kayıt hakkı verilen yedek adaylardan kayıt olmayacaklar, bu durumu dilekçe ile bildirmediğinden 4 gün boyunca yerlerini işgal ettiler. Tabii bildirenler de oldu. Sonuçta ikinci 4 günlük beklemenin sonunda da 12 Eylül akşamı sistem kapandı. Geçen sene bu süre 3 hafta idi. Bu kısa süreden dolayı, geçen sene 124. yedeğin yerleştiği İstanbul Lisesi’ne bu sene 88. yedek olan kızım yerleşemedi. Bunun böyle olacağı geçen hafta Çarşamba günü neredeyse belli oldu. Ancak MEB hiçbir önlem almadı. Asıl kayıtlarının bu kadar geç başlaması ve ardından yedek yerleştirme sisteminin bu kadar arızalı işlemesi, ister beceriksizlik olsun, ister kötü niyet olsun, hazmedilebilecek gibi değil.

Bunun yanı sıra bir de çift kayıtlar söz konusu oldu. Hem özel okula hem de Anadolu Liseleri’ne kayıt yaptıran velilerin büyük bir kısmı, ne yazık ki yedek yerleştirme döneminde gerekli hassasiyeti göstermeyip, kararlarını verip kayıtlarını birinden aldırmadılar. Bu öğrenciler hem özel okullarda, hem de Anadolu Liseleri’nde yer işgal ettiler. Eğer özel okulda kalma kararı aldılarsa, şimdiden sonra Anadolu Liseleri’nden kayıtlarını sildirmek zorunda kalacakları için, söz konusu boş kontenjanlar daha da artacak. Buna bir örnek İstanbul Lisesi’nde oldu. Yedek sistemin döngüsü kapandıktan sonra, 13 ve 14 Eylül günlerinde 4 öğrenci İstanbul Lisesi’nden kaydını aldı. Ama tabii 63 olan yedek sırası yükselmedi. 64, 65, 66 ve 67. sıradaki yedek öğrencilerin psikolojilerini çok iyi tahmin ediyorum. Sonradan kayıt alıp kontenjan açan bu öğrencilere haklarını herhalde helal etmeyeceklerdir. Biz de etmiyoruz. Sesimizi duyurmanız dileğiyle saygılar sunarım.

 

BU KONUDAKİ BİLGİLERİ LÜTFEN BİZİMLE PAYLAŞIN.

HANGİ OKULDA KAÇ BOŞ KONTENJAN GÖRÜNÜYOR BİZE BİLDİRİN Kİ, KAMUOYU İLE PAYLAŞALIM

OLAYIN VAHAMETİ  DAHA DA ORTAYA ÇIKSIN !!!

***

*****

Merhabalar,

OGES’ten son anda aldığım sonuçlara göre, kardeşimin yedek listelerinde olduğu İstanbul Anadolu Lisesinde 37 boş kontenjan bulunmaktadır. Aynı şekilde E.C.A Elginkan Anadolu Lisesinde de 25 boş kontenjan bulunmaktadır. Bu boş kontenjanlara rağmen  M.E.B’in duyarsızlığı sebebiyle bu okullara kayıt yapamamaktayız.

 

Bu bilgileri size bildirmeyi borç bilirim.

İyi Çalışmalar

***

BU AKŞAM SAAT 17.30 DA , SİSTEMDEN ALDIĞIM BOŞ KONTENJANLARIN DURUMU :

 

ATATÜRK FEN LİSESİ : 9

KABATAŞ ALMANCA : 12

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ : 32

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN : 21

BURAK BORA : 36

KÖY HİZMETLERİ : 27

MALTEPE ANADOLU :41

 

SAYGILARIMLA

***

Abbas Bey,

Yeğenim Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde yedekten 166. ve yedek 126. kayıt yaptırdıktan sonra kayıtlar bitirildi kontenja ise 27.eğer süreç devam ettirilseydi muhtemelen okumayı çok istediği Cağaloğlu Lisesi’nde okuyacaktı.Devleti yönetenlerin bu duruma nasıl izin verdiklerini anlamak çok zor.

 

14.09.2012 17:25

Kadıköy Anadolu Lisesi : 32

İzmit Körfez Fen : 6

Düzce Fen : 10

***

 

sayın Güçlü;

SBS yerleştirmleri cuma akşamı sona erdi. yedek listesinde bulunduğumuz okullar yerleştirlmeyi beklerken bir anda listeler kapatıldı ve gördük ki bizden daha düşük puanlı öğrenciler bizim yedekte olduğumuz okullara yerleştirilmiş. tercih listesindeki sıralamalar bile puanlarınızın önüne geçmiş. bu konuda ortalık karışacak gibi geliyor. sizinde bu konuda yazılar yazarak gündemin canlı kalmasına yardımcı olmanızı bekliyoruz.
Oğlum 415,786 puanla yedek sırasında 189 . olduğu okula giremezken, açıklanan nakil listesinde okula 414,800 taban punala öğrenci girdiğini ve7 boş kontenjan kaldığını görüyorum. ben bunu bir türlü anlıyamıyorum.
neler oluyor bu ülkede. kimler ne kadar mağdur oldu acaba. bir arkadaşımın kızı izmir atatürk lisesine 474 puanla giremedi.2. ve 3. tercihi atatürk lisesi almanca ve fransızca idi. kendide4. tercihine asil yerleştirildi.
açıklanan nakil listesinde almanca ve fransızca bölümlerine 4701 puanla öğrenci yerleştiğini görüyoruz.
ilginize çok teşekkürler.

Ankara İli
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Dolu
Gazi Anadolu Lisesi 5
Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi 13
Nermin Mehmet çekiç Anadolu Lisesi 10

Selamlar.

***

ABBAS BEY,

BU GÜN SAAT 17.00 DA ANADOLU LİSESİ KAYITLARI KAPANDI. KAPANDIĞI ANDA  ALDIĞIM BOŞ KONTEJAN LİSTESİ :

KABATAŞ A.L (İNGİLİZCE)                          : 22

KABATAŞ A.L.(ALMANCA)                            :12

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ                         : 32

CAĞALOĞLU  ANADLU LİSESİ                      : 28

BEŞİKTAŞ SAKIP SABANCI ANADOLU LİSESİ : 32

BEŞİKTAŞ ATATÜRK ANADOLU LİSESİ          : 49

BAHÇELİEVLER ADBAN MENDERES A.L.           : 12

PERTEVNİYAL ANADOLU LİSESİ                    : 28

VEFA ANADOLU LİSESİ                                :  7

ŞEHREMİNİ ANADOLU LİSESİ                        : 15

 

Sbs fen lisesi boş kontenjanları 2012 2013 , Anadolu liseleri boş kontenjanları 2012 2013

Bir önceki haberimiz olan Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Kalktı mı başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER