Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Dershaneler Kapatılacak Mı? Son Durum

| 25 Mart 2013 | Eğitim Haberleri

Dershaneler Kapatılacak Mı? Son Durum


Dershaneler kapatılacak mı? Son durum?Dershanelerde yapılan kayıtlar, tartışmalardan olumsuz etkilenmedi. Bazı illerde kayıt sayısında artış gözlemlendi.


Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, dershanelerin 2013-2014 öğretim yılı için öğrenci kayıtlarına başladığını belirterek, “Kayıtlar, dershanelerin kapatılmasına ilişkin tartışmalardan olumsuz etkilenmedi. Hatta bazı illerde kayıt olan öğrenci sayısında artışlar var” dedi. 
Köprülü, yaptığı açıklamada, dershanelerin talebe cevap veren merkezler olduğunu, öğrencilerin sınavlara hazırlanmayı talep etmesi nedeniyle bu yönde hizmet verildiğini, bunun yanı sıra okuldaki derslere de takviye yapıldığını söyledi. 
“DERSHANELER KAPATILMAMALI”
Dershanelerin kapatılması yönündeki tartışmaları hatırlatan Köprülü, öğrencilerin sınavların yanı sıra derslerindeki eksikliği tamamlamak için dershanelerden yararlandığını ifade etti. Köprülü, “Milli Eğitim Bakanlığının sınav sistemini çözecek formülü bulması halinde bile bu hizmetin devamı açısından dershanelerin kapatılmaması gerekir” diye konuştu. 
Bu kurumların kapatılmasının özel dersleri yaygınlaştıracağını savunan Köprülü, “Özel dersi ailesinin imkanı olan çocuklar alabilir. Çünkü onun bedeli çok farklı, ağır. Ayrıca Türkiyede 3 bin 863 dershane var ama bunun yarısı, hatta yarısından fazlası kadar kaçak dershane bulunuyor. Dershaneleri kapatırsanız yasal olmayan çalışmalar daha çok yaygınlaşır” diye konuştu. 
Köprülü, dershanelerin 2013-2014 öğretim yılı için öğrenci kayıtlarına başladığını belirterek, şunları söyledi: 
“Çok ciddi kayıtlar yapılıyor. Yönetmeliğimizdeki bir madde kurumlar ocak ile mayıs arasında ücretlerini ilan edebilir, kayıt yapabilir der. Arkadaşlarımız ocak ayından itibaren kayıtlarını yapmaya başladı. Kayıtlar, dershanelerin 2014 yılında kapatılacağına ilişkin tartışmalardan olumsuz etkilenmedi. Arkadaşlarla konuşuyoruz, kayıtlar aynı şekilde, geçen yıllarda olduğu gibi. Hatta bazı illerde kayıt olan öğrenci sayısında artışlar var. Bunlar bir ihtiyaç ki kayıtlar devam ediyor, veli bu hizmeti satın alıyor.”  Komisyon Raporu Köprülü, görevlendirilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki 7 kişilik komisyonun dershanelerle ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğana sunduklarını ifade ederek, “Raporda bizim söylediğimiz, Bugünden yarına dershaneler kapatılmamalı, çünkü ihtiyaç var. Sınav sistemini değiştirerek, belki ihtiyacı azaltarak bir çözüm bulmak gerek ifadelerine benzer sözler bulunuyor. Rapor, söylediklerimizle örtüşüyor. Bu nedenle dershanelerin kapatılması sürecini olumlu etkileyebilir” dedi. 

Gelen Aramalar: dershaneler kapatilacak mi son durum
307 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Facebook

EN SON HABERLER

Ping your blog, website, or RSS feed for Free