Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri

admin | 02 Temmuz 2010 | Fizik


Oluşan görüntünün yerini bulmak için en az iki tane ışın kullanmak gereklidir. Işınlar nerede kesişirse görüntü orada oluşur.

Cisim sonsuzda ise; sonsuzdan gelen ışınlar asal eksene paralel gelirler. Paralel gelen ışınlar ise yansıdıktan sonra odakta toplanırlar. Görüntü, odakta gerçek ve nokta halinde oluşur.

1.Cisim merkezin dışında ise; görüntü, odak ve merkez arasında, ters gerçek ve boyu cismin boyundan küçüktür. Hatırlanacağı gibi ışınların kendisi kesişirse görüntü gerçek, uzantıları kesişirse görüntü zahirî olur.

cep fi260 Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri

2.Cisim merkezde ise; görüntü, merkezde ters gerçek ve boyu cismin boyuna eşit olur.

cep fi261 Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri

3.Cisim odakla merkez arasında ise; görüntü merkezin dışında ters, gerçek ve boyu cismin boyundan büyüktür.

cep fi262 Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri

4.Cisim odakta ise; yansıyan ışınlar birbirlerine paralel olduğundan, görüntü sonsuzda ve belirsizdir.

5.Cisim ayna ile odak arasında ise; görüntü aynanın arkasında, düz, zahirî ve boyu cismin boyundan büyüktür. Çizimlerden de görüldüğü gibi cisim veya görüntüden aynaya yakın olanın boyu daha küçüktür.

e5985 cep fi263 Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri

Gelen Aramalar: zahiri cisim nedir,çukur aynada görüntü,çukur aynada hakiki cisim hakiki görüntü için görüntü çizimi,zahiri görüntü nedir,aynalarda zahiri cisim nedir,zahiri cisim ve zahiri görüntü nedir,aynalarda görüntü çizimi,çukur aynada görüntü çizimi,zahiri cisim ne demek,ayna çizimleri
1568 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Çukur Ayna,Çukur Aynada Görüntü Çizimleri için 1 yorum

  1. GÜL ÖZGE diyor ki:

    @asknkl senin beynin donmadı bence sulandı bu sınav ayağına :D :Dders calısmam lazım yoksa bütünlemenin az buçuğu gözüktü yine.

Facebook

EN SON HABERLER

Ping your blog, website, or RSS feed for Free