Home Güncel Çok Anlamlılık Nedir örnekler

Çok Anlamlılık Nedir örnekler

0 1162

Sözcükte çok anlamlılık nedir

ÇOK ANLAMLILIK

♦ Bir sözcüğün birden çok anlamda kullanılmasına çok an­lamlılık denir. Çok anlamlılık, dilin zenginliğini gösteren unsurlardan biridir.

♦ Çok anlamlılık, bir sözcüğün gerçek anlamından başka yan ve mecaz anlamlar kazanmasıyla olur. Örneğin “soy” sözcüğü birden çok anlama gelen, çok anlamlı bir sözcük­tür. Bu sözcüğün anlamlarına bakalım:

Soy: 1. Bir atadan gelen kimselerin topluluğu, sülale. 2. Cins, tür, çeşit. 3. İyi ve üstün nitelikleri bulunan. 4. (eskiden) manzum söz: “Dede Korkut, boy boyladı soy soyladı.”

♦ Buna karşın kimi sözcükler çok anlamlı değildir. Örneğin, “ırmak” sadece nehir, “genellikle denize dökülen en büyük akarsu” anlamına geldiğinden çok anlamlı bir sözcük değildir.

çok anlamlılık ile ilgili örnekler


Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bir önceki haberimiz olan Töder YGS Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı 24-25 Şubat 2013 başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

Gelen Aramalar: çok anlamlılık örnekleri,çok anlamlılık ile ilgili cümleler,çok anlamlılık nedir ve örneklerpdf,çok anlamlIlIkla ilgili 10 soru,kelimede çok anlamlılık ile ilgili örnekler,türkçe çok anlamlılık

NO COMMENTS

Leave a Reply