Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Çok Anlamlılık Nedir örnekler

admin | 26 Şubat 2013 | Güncel

Çok Anlamlılık Nedir örnekler

Sözcükte çok anlamlılık nedir

ÇOK ANLAMLILIK

♦ Bir sözcüğün birden çok anlamda kullanılmasına çok an­lamlılık denir. Çok anlamlılık, dilin zenginliğini gösteren unsurlardan biridir.

♦ Çok anlamlılık, bir sözcüğün gerçek anlamından başka yan ve mecaz anlamlar kazanmasıyla olur. Örneğin “soy” sözcüğü birden çok anlama gelen, çok anlamlı bir sözcük­tür. Bu sözcüğün anlamlarına bakalım:

Soy: 1. Bir atadan gelen kimselerin topluluğu, sülale. 2. Cins, tür, çeşit. 3. İyi ve üstün nitelikleri bulunan. 4. (eskiden) manzum söz: “Dede Korkut, boy boyladı soy soyladı.”

♦ Buna karşın kimi sözcükler çok anlamlı değildir. Örneğin, “ırmak” sadece nehir, “genellikle denize dökülen en büyük akarsu” anlamına geldiğinden çok anlamlı bir sözcük değildir.

çok anlamlılık ile ilgili örnekler


Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Gelen Aramalar: çok anlamlılık örnekleri,çok anlamlılık ile ilgili cümleler,çok anlamlılık ile ilgili örnek cümleler,çok anlamlılık nedir ve örnekler
896 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Facebook

EN SON HABERLER

Ping your blog, website, or RSS feed for Free