Çocuk Vakfından Dünya Çocuk Hakları Günü Bildirisi

0
1341

Çocuk Vakfı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Nedeniyle 2012 DÜNYA ÇOCUK HAKLARI BİLDİRİSİ Yayınlıyor.


Çocuk Vakfı, her yıl 20 Kasım gününde Dünya Çocuk Hakları Bildirisi yayınlıyor. Bu yılın Türkiye bildirisini şair Haydar Ergülen yazdı. Çocuk Vakfı, 20 Kasım Salı günü saat 11.00’de Çocuk Vakfı Kültürevi’nde, Dünya Çocuk Hakları Günü çerçevesinde Özel İrfan Eğitim Kurumları öğrencileriyle çocuk buluşması düzenleyecek.

ÇOCUĞUM, HAKLIYIM, BÜYÜYECEĞİM!

Çocukların üstümüzde hakkı var.
Çocukluğu ‘yitirilmiş cennet’ olarak gören biz büyüklere, yalnızca bu ‘cennet’i hatırlattıkları için bile olsa, çocukların düşlerimizde hakkı var.
Hepimiz ‘araf’ ta yaşıyoruz. Bize yitirdiğimiz şeyleri hatırlatan, anlatan, işaret edenlerse yalnızca çocuklar.
Bu yüzden çocukların her şeye hakkı var, hakları var.
Çocukların ‘kardeş’ bildikleri hayvanlarla birlikte yaşama hakları var.
Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanları evlerine, bahçelerine almaya, onlarla birlikte, kardeşçe bir dünyaya büyümeye, gelişmeye hakları var.
Hayvanların çocukların üstünde çok hakkı var.
Çocukların üstümüzde çok hakkı var.

Çocukların dünya kadar hakkı var.
Çocukların hakkı dünyada ödenmez.
O dünya bu dünya mıdır? Bütünüyle kuşkudayız elbette.
Ama hiç kuşku duymadığımız bir şey varsa o da çocukların bu dünyanın üstünde de çok hakkı olduğudur.
Dünyada hala nefes alınabiliyorsa o çocukların yüzü suyu hürmetinedir.
Bu yüzden çocukların sağlıklı, geniş, bol nefesler almaya hakları vardır, sularının tertemiz olduğu ve su kaynaklarının hiç tükenmeyeceği bir dünyada gürül gürül, su gibi, akar gibi yaşamaya hakları vardır.
Yüzlerini güldürecek, gözlerini parlatacak, içlerini ısıtacak ve düşlerini ışıtacak bir çevrede, korkusuzca büyümeye, oynamaya, paylaşmaya, düşlemeye, koşmaya hakları vardır.

(Haber sonraki sayfadan devam ediyor)Sonraki Sayfa » Sayfa 12


Çocuk Vakfı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Nedeniyle 2012 DÜNYA ÇOCUK HAKLARI BİLDİRİSİ Yayınlıyor.

Çocukluğun hakkı barıştır.
Çocuklar barışı hak edecek kadar doğal insanlardır.

Çocuk, yalın insandır, doğal insandır.
Bu yüzden doğal olarak işkenceden, zulümden, tacizden, zorbalıktan, cinayetten, savaştan, gerilimden, cezadan, baskıdan, şiddetten, kötü söz ve eylemlerden, her türlü kötülükten korunmaya birinci derecede hakları vardır.

Çocuk olmak, haklı olmaktır, her iyi şeye hakkı olmaktır.
Büyüklerin çocukluğu unuttuğu bir dünyada,
çocukluk yapmak da elbette çocukların hakkıdır.

HAYDAR ERGÜLEN

14 Ekim 1956, Eskişehir doğumlu. ODTÜ Sosyoloji mezunu.
Reklam yazarlığından emekli. Bahçeşehir ve Kadir Has üniversitelerinde Şairin Hayatı, İkinci Yeni’den Günümüze Türk Şiiri, Yaratıcı Yazı, Yazı Biçimleri, Düşünce Hayatımızdan Portreler başlıklı dersler veriyor.
İlk şiir kitabı Karşılığını Bulamamış Sorular 1981’de, yeni şiir kitabı Aşk Şiirleri Antolojisi 2011’de yayımlandı.13 şiir, 2 toplu şiir, 5 deneme,1 semt monografisi (Cihangir) ve 1 sinema kitabı yayımlandı. Şiirleri pek çok dile çevrildi. Uluslararası antolojilerde şiirleri yayımlandı. Yurtiçi ve yurtıdışında pek çok şiir festivaline ve şiir etkinliğine katıldı.
Akdeniz Altın Portakal, Metin Altıok, Cemal Süreya ve Behçet Necatigil ödülünün de aralarında olduğu 7 şiir ödülü kazandı.

Eskişehir Uluslararası Şiir Festivali direktörü. Uğur Mumcu Vakfı Yazma Okulu İstanbul Koordinatörü ve eğitmeni. Radikal ve Birgün gazetelerinde köşeyazarlığı yaptı, şimdi Cumhuriyet gazetesi yazarı. Düzenli olarak Varlık, Psikeart dergileriyle Sabitfikir sitesinde yazıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ etkinlikleri kapsamında her ay İstanbul Atatürk Kitaplığında “Türk Şiirinde Öncü Kitaplar” semineri düzenliyor, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde “İstanbul Edebiyatı” başlıklı bir etkinlik yapıyor.

Nar’ın babası. Fanatik Eskişehirli ve Eskişehirsporlu.

            Umut var… Ve hep olacak!..


« Önceki Sayfa Sayfa 12

Bir önceki haberimiz olan Yeni medya gençlerin elinde başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER