Bir Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?

0
911


IŞIK ÜNİVERSİTESİ MASLAK KAMPÜSÜ’NDE BİLGİSAYAR OYUN TEKNOLOJİLERİ ANLATILACAK.

 

Tıptan şehir planlamacılığına, eğitimden askeri alanlardaki çalışmalara kadar birçok alanda yaygın olarak kullanılan ‘bilgisayar oyun teknolojileri’ Işık Üniversitesi’nde geleceğin animasyon mühendislerine anlatılacak

 

Işık Üniversitesi bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye’nin 2003-2023 Strateji Belgesi’ndeki sekiz öncelikli alandan biri olan bilgi ve iletişim teknolojileri kapsamına giren “Bilgisayarlı Grafik ve Animasyon Mühendisliği” lisans ve yüksek lisans programlarını 2012 güz yarıyılında öğretime açmaya kapsamlı etkinliklerle başladı. Işık Üniversitesi, bilgisayarlı grafik ve animasyon alanındaki bu atılımının tanıtımına yönelik ikinci etkinliğini 30 Mart’ta Maslak Kampüsü’nde Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman önderliğinde gerçekleştiriyor.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Doç. Dr. Veysi İşler, ‘Hayalden Ürüne Bir Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?’ konusunu geleceğin animasyon mühendisleriyle paylaşacak.

 

YALNIZCA EĞLENCE DEĞİL

TEDAVİ AMAÇLI DA KULLANILIYOR

1980’lerin başlarından beri tüm dünyada, özellikle orta ve üst-orta sınıftan çocuklar ve gençler, hatta yetişkinler, eğlence amaçlı bilgisayar oyunlarına her geçen gün daha fazla zaman ayırıyorlar. Sinema ve müzik sektörlerinden daha büyük bir iş hacmine ulaşan Bilgisayar Oyun Sektörü, yalnızca eğlence değil eğitim ve tedavi gibi değişik uygulamalar için de kullanıcılara bilgisayar oyunları sunuyor. Bu kadar yaygınlaşan bu yeni medya türünün kültürel, teknolojik ve ekonomik boyutları, gelişmiş ülkelerde dikkatten kaçmamış ve çeşitli kamu, özel sektör ve sivil toplumun yer aldığı örgütlenmeler oluşmuştur.

 

MİLYON DOLARLIK PROJELER TIPTAN

ŞEHİR PLANLAMACILIĞINA KADAR KULLANILIYOR

Bilgisayar oyun teknolojileri; tıp, şehir planlamacılığı, eğitim, simülasyon ve askeri alanlardaki çalışmalarda önemli bilgi birikimi olarak kullanılıyor. Günümüzde bilgisayar oyunları, milyonlarca dolarlık bütçelere sahip projeler olarak; yazılım mühendisliği, sanal gerçeklik, bilgisayar grafiği, benzetim, bilgisayar ağları, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı gibi birçok disiplinin katkısı ile geliştiriliyor. Bilgisayar oyun teknolojileri son derece ciddi ölçüde ve türde bilgi birikimi gerektiriyor.

 

TEKNOLOJİ KADAR ESTETİK DE ÖNEMLİ

Bilgisayar oyunları geliştirirken teknolojinin yanında oyun tasarımı ve estetik de dikkatli bir şekilde ele alınmaktadır. Ancak bu üçlü uyumlu olarak bir araya gelince çok beğenilen ve kullanılan eserler ortaya çıkabilir. Oyun geliştirme süreci yaratıcılığın sistematik bir şekilde ele alınmasıyla başarılı olabilmektedir. Konsept tasarımından ayrıntılı tasarıma, oyunun sınanmasından iyileştirilmesine kadar bir dizi çalışmanın bütünlük içerinde yürütülmesi gerekmektedir.

 

30 Mart 2012 tarihinde Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan bu seminerde oyun geliştirme sürecinde yürütülen yazılım ve oyun tasarım faaliyetlerinin ayrıntıları sunulacaktır. Bir oyunun başarılı bulunması için oyunun sahip olması gereken özellikler ve bazı sezgisel ipuçları tartışılacaktır.

 

Yer: Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak Kampüsü

Büyükdere Cad. NO:106

Tarih: 30 Mart 2012 – Cuma

Saat: 14:00-15:00 – Seminer

15:00-16:00 – Kokteyl

 

Bir önceki haberimiz olan Bakalım bu son sınav mı olacak?.. başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER