Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Bakan Dan Kayıtta Bağış Almayın Genelgesi

bot | 21 Temmuz 2011 | Genel, MEB Duyuruları


66a3f Milli Egitim Bakani Omer Dincer Bakan dan kayıtta bağış almayın genelgesiYeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde bir genelge yayınlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “öğrenci kayıt ve kabullerinde ve diploma karşılığı bağış alınmaması” konusunda uyarıda bulanarak, velilerin okul kayıtlarında bağış yapmaya zorlanamayacağını bildirdi.

 

Eğitimin bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, ekonomik kalkınmayı destekleyen, kültürel değerleri koruyup geliştiren ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bir süreç olduğu bildirilen genelgede, geleceğin teminatı olan çocukların ve gençlerin en iyi şekilde eğitilerek çağın gerektiği şekilde yetiştirilmesinin devletin asli görevleri arasında yer aldığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yayınlanan genelgede, eğitime erişimin artırılması, daha kaliteli eğitim sunulması ve başarının sürekli yükseltilmesine yönelik eğitimin altyapısının iyileştirilmesi çalışmalarına öncelik verildiği kaydedildi. Genelgede devlet olarak gerçekleştirilen reform niteliğindeki çalışmaların ve hayata geçirilen projelerin yanı sıra velilerin, hayırsever vatandaşların ve kurum ve kuruluşların da eğitime katkılarının bulunduğuna ve bu desteğin arttığına işaret edildi.

Anayasanın “eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi” başlıklı 42. maddesinde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı hükmünün yer aldığı vurgulanan genelgede, ilköğretimin kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasız olduğu kaydedildi.

Ayrıca, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 16. maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği’nde eğitim kurumlarının amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla okul ile aile arasında işbirliği sağlamaya yönelik okul-aile birliklerinin kurulacağının yer aldığı bildirilerek, okul-aile birliklerinin okulların eğitim ve öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırma amacı taşıdığı ifade edildi.

Okulların ve maddi imkanlardan yoksun öğrencilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayni ve nakdi bağışların kabul edilebileceği bildirilen genelgede, “Ancak öğrenci velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamaz. Bir yandan eğitim alanında özellikle son yıllarda yapılan
iyileştirmelerde devlet-vatandaş işbirliğinin en güzel örneği yaşanırken, bir yandan da okullarımızda öğrenci kayıt kabul esnasında ve diplomaların verilmesi sırasında velilerin bağış yapmaya zorlandığı yönünde az sayıda da olsa duyumlar alınmaktadır. Okullarda, öğrenci kayıtlarının bağış şartına bağlanması ve bağış yapmayanlara diplomalarının verilmemesi kabul edilemez bir durumdur” ifadelerine yer verildi.

Bakan Dinçer’in genelgedeki talimatları şöyle:

“Gerek merkezi sistemle, gerekse sınavsız öğrenci alan bakanlığa bağlı her tür ve düzeydeki resmi eğitim-öğretim kurumlarına öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken kesinlikle bağış kabul edilmeyecektir. Bu dönemlerde okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. 492 sayılı Harçlar Kanunu
kapsamındaki diploma harç ücretleri,ilgili mevzuatına göre değerlendirilecektir.”

Konunun bakanlık tarafından sıkı bir biçimde takip edileceğinin bilinmesini isteyen Bakan Dinçer, konu hakkında gerekli titizliğin gösterilmesi için okul müdürlüklerinin uyarılması gerektiğinin altını çizdi.

321 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Facebook

Ping your blog, website, or RSS feed for Free