Hoşgeldiniz  
İngilizce Simple Present Tense İngilizce Present Continuous Tense İngilizce Simple Past Tense İngilizce Past Continuous Tense İngilizce Present Perfect Tense Matematik Dersi Fen ve Teknoloji Dersi Sosyal Bilgiler Dersi Ödev Kapakları

Artuklular Hakkında Kısa Bilgi

| 01 Ağustos 2013 | Genel

Artuklular Hakkında Kısa Bilgi

Artuklu Beyliği Hakkında Bilgi Kısaca, Artuklular ne zaman nerede kurulmuştur özellikleri

ARTUKOĞULLARI

(Tarih)

Eksükoğlu adlı bir Türkmen emirinin neslinden geldikleri için Artukoğulları di­ye anılan bir Türk hükümdar sülalesidir.

Hanedanın bir kolu, 1098-1232 arasın­da Hısn Keyfa (bugün Hasankeyf) ve Amid’de (bugün Diyarbakır), bir kolu da 1104-1408 arasında Mardin ve Harput’ta (1185-1233) hüküm sürmüşlerdir.

Artukoğulları sülalesinin siyasi tarihi dört döneme ayrılır:

1-  Siyasi Birlik: Artukoğulları sülalesi kuvvetlenerek, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun zayıflayışı sonunda siyasi birlik halini almaya başladılar. Haçlı Seferleri sırasın­da kazandıkları başarılar hem maddi hem de manevi nüfuzlarını artırdı.

2-  Bağımsızlık: Bu dönemde, Artukoğul­ları Selçuklular’ın yüksek egemenliğini, Abbasi halifelerinin dini nüfuzunu görünür­de kabul etmekle beraber, bağımsız bir devlet olarak hüküm sürmeye başladılar. Devleti hanedan üyelerinin ortak malı sa­yan eski Türk geleneği Artukoğulları’nda aynen görülüyordu. Ailenin bütün üyeleri kendilerine ayrılan yerlerde yarı bağımsız bir halde hüküm sürüyorlardı. Birbirleriy­le de başa geçme mücadelesi yapı­yorlardı.

3-  Çözülme: Bu dönemde Artukoğulla­rı Eyyubiler’in egemenliğini tanımak zo­runda kaldılar. Mardin’de siyasi ve askeri hiçbir önemi olmayan küçük bir prenslik haline geldiler.

4-   Çöküş: Bu dönemde Artukoğulları Moğol istilasından sonra Doğu Anadolu- da kurulan kuvvetli Türk beyliklerinin (Akkoyunlu ve Karakoyunlu) baskısı altında çöktüler.

Artuklular devleti zamanında büyük bir ekonomik gelişme olmuş, genel servet ve refah durumu yükselmiş, bunların ege­menliği sırasında köprü, kervansaray, ca­mi, medrese ve kaleler gibi büyük mimar­lık eserleri yapılmıştır. Bilim ve fikir çalış­malarını da korumuşlardır. Artuklular hakkında kısaca bilgi verdik.

Kaynak: www.eokul-meb.com

Gelen Aramalar: artuklular beyliği bılgı,Artuklular hakkında kısa bilgi
289 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Facebook

EN SON HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Ping your blog, website, or RSS feed for Free