Alanya’da Bayan Hafızlara Taç Takma Töreni Düzenlendi

0
1713

Alanya Müftülüğü’ ne bağlı Kur’an kurslarında  hafızlığını tamamlayan iki erkek hafıza cübbe giydirildi, 16 bayan hafıza da taç takma merasimi düzenlendi.

18 kişiye hafızlık belgesini Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş verdi.

Alanya İlçe Müftülüğü, Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayarak belge almaya hak kazanan 18 öğrenci için ‘hafızlık merasimi’ düzenledi. Konaklı beldesindeki Bera Otel’de gerçekleştirilen törene DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Antalya İl Müftüsü Mahmut Yeleser, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar, AK Parti Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Güney, Çevre İlçe Müftüleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Çevre ilçelerden konukların katıldığı töreni yaklaşık bin 500 kişi izledi. Birçok kişi de salonda yer bulamadığı için otelin kapısından geri dönmek zorunda kaldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden merasimde slayt gösterisi yapıldı. Hafızlar salona davet edilirken coşkuyla karşılandı. Erkek hafızların cübbeleri, kız hafızların taçları eğiticileri tarafından takıldı. Hafızlar Kur’an tilavet etti, şiir ve ilahi okudu. Kur’an tilavetini dinleyenler göz yaşlarına hakim olamadı. Hafızlık belgelerini Prof. Dr. Erbaş’tan alan hafızlara ödüller dağıtıldı.

 

 

Türkiye’de Kaç Hafız Var?….

“TÜRKİYE’DE 97 BİN HAFIZ VAR”

Törende bir konuşma yapan Prof. Dr. Erbaş, Türkiye çapında 97 bin hafız bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Erbaş, şöyle devam etti: “Çimlerin çiçeklendiği, ağaçların yaprak açtığı şu günlerde gönüllerimizi de yeşerten, yüreklerimize çiçek açtıran bu yavrularımızı, onları yetiştiren eğiticileri ve ailelerine teşekkür ediyorum.

İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy, ‘Beşerin derdine dermandır ancak Kur’an. Kur’ansız canavardan da beterdir insan.’ sözleriyle beşerin derdine Kur’an’ın derman olduğunu ifade etmiştir. Kur’an-ı Kerim her yönüyle mucizedir. O, anlaşılmasıyla, şifasıyla, her derde derman oluşuyla, her konudan bahsetmiş olmasıyla bir mucizedir. Onun dışında başka bir kitap yok ki baştan sona ezberlensin.”

Alanya’da 324 cami, 17 Kur’an kursu bulunduğunu belirten İlçe Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar, Kur’an kurslarının biri erkek 3′ü kız olmak üzere dördünün yatılı olduğunu söyledi.

Öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Başpınar, kayıtlı 804 öğrencinin 83 tanesinin hafızlık eğitimi almaya devam ettiğini dile getirdi. Müftü Başpınar, “Bu öğrencilerimiz bir ayet değil, bütün ayetleri öğreniyorlar. Yaptıkları iş bu sebeple her şeyden hayırlı. Hafızlarımızı ve onları yetiştiren eğiticilerini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

CİHAN

Eğitim Haberleri

Bir önceki haberimiz olan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Dersi Programı Yenilendi başlıklı haberi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER